Start promuje Europejski Tydzień Olimpiad Specjalnych

Od 27 listopada do 6 grudnia trwa 12. polska edycja Europejskiego Tygodnia Koszykówki Olimpiad Specjalnych. W tym czasie przed każdym meczem Tauron Basket Ligi na parkiet wychodzą uczestnicy zawodów sportowych, którzy w ten sposób promują koszykówkę osób z niepełnosprawnością intelektualną. Taka delegacja pojawiła się również przed spotkaniem Startu z Energą Czarnymi Słupsk.

W zawodach sportowych bierze udział 18,5 tysiąca zawodników, którzy grają na parkietach 35 krajów Europy. – Udział zawodników Olimpiad Specjalnych w najważniejszych wydarzeniach koszykarskich w Polsce pozwala nam głośno zachęcać Polaków do akceptacji i tolerancji. Kibicujmy i trzymajmy kciuki za zawodników z niepełnosprawnością intelektualną, którzy dzięki koszykówce przełamują własne bariery, otwierają się na świat i pokazują, że są pełnowartościowymi sportowcami. Nasze społeczeństwo musi mieć tego coraz większą świadomość – mówi Joanna Styczeń-Lasocka, dyrektor generalny Olimpiad Specjalnych Polska.

W niedzielę zarówno koszykarze Startu, jak i Energi Czarnych, zaprezentowali się w koszulkach Olimpiad Specjalnych i w ten sposób uhonorowali zawodników z niepełnosprawnością intelektualną.

– Koszykówka należy do najpopularniejszych dyscyplin sportowych uprawianych przez zawodników Olimpiad Specjalnych – zaraz po piłce nożnej i lekkoatletyce. Dlatego jesteśmy razem z zawodnikami z niepełnosprawnością intelektualną. Sport łączy nas wszystkich – na parkietach, murawach i bieżniach jesteśmy równi – tak samo trenujemy, zmagamy się ze słabościami i cieszymy się z wygranej – przyznaje Grzegorz Bachański, prezes Polskiego Związku Koszykówki.

Wydarzeniu patronuje Międzynarodowa Federacja Koszykówki FIBA oraz Euroleague Basketball, liga najlepszych zespołów koszykarskich. W Polsce Europejski Tydzień Koszykówki wspiera Polski Związek Koszykówki i Tauron Basket Liga. Polski ruch Olimpiad Specjalnych honorowym patronatem objęła małżonka prezydenta Agata Kornhauser-Duda.