Jesienią uczcimy jubileusz

Nasz klub świętuje w tym roku 70. urodziny! Oficjalne obchody jubileuszu odbędą się we wrześniu, a gościem specjalnym wydarzenia będzie legendarny Kent Washington.

Na przełomie lat 70. i 80. ubiegłego wieku, za sprawą tego zawodnika, Lublin zakochał się w koszykówce. Podpisując kontrakt w styczniu 1979 roku, Amerykanin został pierwszym czarnoskórym zawodnikiem w historii polskiej ligi. Do drużyny ściągnął go słynny trener Zdzisław Niedziela.

Filigranowy, mierzący zaledwie 173 cm koszykarz z USA z miejsca stał się ogromną gwiazdą i idolem lubelskich kibiców. Mecze Startu oglądało wówczas po trzy tysiące osób. Chętnych było zdecydowanie więcej, ale podczas spotkań lubelska hala przy Alejach Zygmuntowskich pękała w szwach i zdobycie biletów nie było łatwe. Do kas ustawiały się długie kolejki. Wszyscy chcieli zobaczyć Kenta w akcji. Co ciekawe, nawet treningi drużyny, z uwagi na Washingtona, obserwowało po kilkaset osób.

– To było prawdziwe szaleństwo – wspominał przed laty na łamach Kuriera Lubelskiego Jerzy Żytkowski, były koszykarz Startu i kolega Kenta z drużyny. – Zakłady pracy rozdawały wtedy wejściówki na mecze, a ktoś, kto zdobył bilet w inny sposób, był prawdziwym szczęściarzem. Nie pamiętam, żeby kiedykolwiek wcześniej albo później coś wywołało takie zainteresowanie – dodał.

Lublin przeżywał „kentomanię”, a Start wygrywał mecz za meczem, osiągając znakomite rezultaty. Trener Niedziela oparł grę zespołu na Washingtonie, dzięki czemu czerwono-czarni dwukrotnie sięgnęli po brązowe medale mistrzostw Polski.

Aktualnie Kent mieszka w rodzinnym New Rochelle, w stanie Nowy Jork. W 2022 roku wydał książkę zatytułowaną "Kentomania: A Black Basketball Virtuoso in Communist Poland", w której spisał swoje wspomnienia. Publikacja jest w trakcie tłumaczenia na język polski.

Jesienią Washington pojawi się w naszym kraju po raz pierwszy od 40 lat. Już dziś zachęcamy, by zarezerwować sobie czas na początku września na specjalne wydarzenie z udziałem legendarnego zawodnika, który powróci do Lublina. Więcej informacji wkrótce.